Czerwone oko to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza okulisty. Zaczerwienienie oczu związane jest z poszerzeniem naczyń powierzchownych spojówki, rzadziej naczyń położonych w głębszych warstwach oka. Czerwone oko może być związane również z obecnością wylewu podspojówkowego krwi, który powstaje w wyniku wynaczynienia krwi po przerwaniu ciągłości naczyń.
Przyczyny czerwonego oka
Objaw czerwonego oka występuje w wielu jednostkach chorobowych związanych ze stanem zapalnym oka lub jego przydatków. Stan taki mogą wywoływać bakterie, wirusy, rzadziej grzyby. Zaczerwienieniu oczu często towarzyszą inne objawy, takie jak pieczenie, łzawienie, uczucie suchości, piasku pod powiekami, pogorszenie widzenia, ból oka czy światłowstręt.
Jakie są najczęstsze przyczyny czerwonego oka?
- zapalenie spojówek
- zespół suchego oka
- zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego
- zapalnie brzegów powiek
- ostre zamknięcie kąta przesączania w jaskrze
- zapalenie nadtwardówki
- jęczmień i gradówka
- zapalenie rogówki
Diagnostyka – od objawu do rozpoznania
Czerwone oczy mogą być objawem chorób o przebiegu łagodnym, jak i schorzeń zagrażających widzeniu. Pacjenci z problemem czerwonego oka nie powinni bagatelizować tego objawu i skonsultować swoje objawy z lekarzem. Okulista po wykonaniu dokładnego badania jest w stanie postawić rozpoznanie i zastosować odpowiednie leczenie. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak pobranie materiału na posiew, np. w przypadku owrzodzenia rogówki lub przewlekłego stanu zapalnego.
Leczenie
Objaw czerwonego oka może wynikać z wielu różnych przyczyn, dlatego nie ma jednej metody leczenia. Ważne jest postawienie właściwej diagnozy i odpowiedni wybór terapii.
Czy możemy zapobiec wystąpieniu objawu czerwonego oka?
Podstawowym działaniem zmniejszającym ryzyko zaczerwienienia oczu jest prawidłowa higiena brzegów powiek oraz soczewek kontaktowych. Ponadto zdrowy tryb życia i regularna kontrola chorób przewlekłych.