Zapalenie twardówki

zapalenie twardówki

Zapalenie twardówki to stan zapalny dotyczący jednej z warstw ściany gałki ocznej (twardówki) . Jest to dość rzadkie, ale bardzo poważne schorzenie, mogące powodować znaczne uszkodzenie oka, czy wzroku.

Zapalenie twardówki najczęściej występuje w 4.–6. dekadzie życia, w większości u kobiet. Możemy wyróżnić dwie postaci choroby:

  • Zapalenie martwicze twardówki – agresywna forma zapalenia twardówki, szybo postępująca
  • Zapalenie bez martwicy – dzielimy na formę rozlaną i guzkową

Klinicznie zapalnie twardówki dzielimy na przednie i tylne.

Objawy zapalenia twardówki

Typowym i dominującym objawem zapalenia twardówki jest ból oka promieniujący do skroni, szczęki, czoła, czasem utrudniający sen. Poza tym bólowi często towarzyszą zaczerwienienie oka i pogorszenie widzenia. Początkowo choroba rozwija się stopniowo, a objawy nasilają się w ciągu kilku–kilkunastu dni.

Przyczyny zaplenia twardówki

Zapalenie twardówki najczęściej jest objawem chorób ogólnych między innymi:

  • autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, guzkowe zapalenie tętnic, ziarniniak Wegenera, toczeń rumieniowaty układowy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów
  • chorób zakaźnych i ziarniniakowatych, takich jak gruźlica, kiła, sarkoidoza, zakażenia wirusem opryszczki
  • działania czynników zewnętrznych, takich jak uraz, operacja, oparzenie, napromieniowanie

 

Diagnostyka zapalenia twardówki

W celu postawienia rozpoznania, lekarz wykonuje pełne badanie okulistyczne, które często jest uzupełnione o badania dodatkowe, takie jak USG oka. Z uwagi na powiązanie zapalenia twardówki z chorobami ogólnymi w diagnostyce powinno się wykonać pełną ocenę układu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia oraz pakiet badań laboratoryjnych i obrazowych. Mimo szerokiej diagnostyki różnicowej często nie można określić jednoznacznej przyczyny zapalenia twardówki.

 

Leczenie zapalenia twardówki

Kluczowe w leczeniu zapalenia twardówki jest jak najszybsze włączenie intensywnego leczenia choroby podstawowej. W terapii pierwszego rzutu zazwyczaj wykorzystujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz glikokortykosteroidy stosowane ogólnie. W razie braku poprawy podaje się leki immunosupresyjne. W przypadku perforacji twardówki i dużych ubytków konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Umów wizytę
  • Telefonicznie575 768 686
  • Mailowooptisgdansk@gmail.com
  • Osobiścieul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 11/18
    (dawniej Dąbrowszczaków)
    80-373 Gdańsk